Linoljefärgen från Gysinge är helt fri från lösningsmedel och är mycket motståndskraftig mot alg- och mögelangrepp i kombination med Gysinges utomhusgrund. Linoljan i färgen är av högst kvalitet, tillverkad i obruten tradition på samma fabrik sedan 1839. Den kallpressade linoljan är kokt enligt tradtion för att minimera påväxt.
Linoljefärgen är lämlig både inomhus och utomhus. Utomhus funkar färgen på hyvlat trä och järn, inomhus är den perfekt till hyvlat trä, järn, puts osv.
En ljus varmgråtonad kulör. Vit bruten med 7% Grön Umbra.
Närmaste NCS S 1502-Y
100% är den mörkt gråbrun, bruten med vit är den varmgrå. Den finns färdigbruten i följande procentsatser 2%, 7%, 15%, 30%, 60%.
När man vill måla knutar och foder på trähus från 1700-tal till 1900-tal är det bra att veta att man hade olika mycket brytning av den vita färgen under olika epoker.
Vanligast var 30% grön umbra på 1700-talet, vilket ger en tydlig kalkstensgrå nyans. Under 1800-talet ljusnar modet och den ”vita” färgen hamnade ofta runt 15% grön umbra.
Färgåtergivningen på skärmen överensstämmer inte till 100% med verkligheten.